Pivovar Janáček [
22.4.2006]
Návštěva pivovaru Janáček Uherský Brod.
Prohlídka pivovaru s odborným výkladem vrchního sládka. Návštěva jednotlivých částí výroby piva - varna, spilka, sklepy, stáčírna.
"Tradice vaření piva v Uherském Brodě se datuje již od druhé poloviny XIII. století v době, kdy je město povýšeno králem Přemyslem Otakarem II. na královské město. Podle záznamů byl členem cechu pivovarníků i otec Jana Ámose Komenského. První společný pivovar, který nahradil právovárečné domy, postavili měšťané v roce 1614. V době třicetileté války v roce 1643 byl měšťanský pivovar zničen švédskými vojsky. Druhý pivovar byl postaven roce 1652 a tento původně měšťanský pivovar byl později odkoupen hraběcí rodinou Kauniců a od roku 1848 pronajímán. František Bedřich Janáček 1845 - 1925, český sládek, byl jedním z posledních nájemců panského pivovaru, který pro neshody s majitelem se rozhodl postavit vlastní pivovar, jehož vznikem a uvedením do provozu je rok 1894. Pivovar zásoboval široké i vzdálené okolí, Slovensko, a již před druhou světovou válkou vyvážel pivo do jižní Evropy, zemí bývalé Jugoslavie, Řecka a Turecka."
František B. Janáček pozvedl rodinný pivovar mezi přední pivovary na Moravě a v Čechách. Objemem výroby a kvalitou zatlačuje všechny zastaralé pivovary v okolí a v předválečné době je znám na trzích jihovýchodní Evropy. V roce 1921 přebírá vedení pivovaru syn Jaromír Janáček (1984-1958), který pivovar modernizuje a řadí jej k nejmodernějším ve střední Evropě v období mezi válkami až do jeho znárodnění v roce 1948. Po politických změnách roku 1989 byl ve vedení pivovaru vnuk zakladatele ing. Jaromír J. Janáček, Csc. (1929-1997). Od roku 1995 vlastní pivovar soukromá společnost Pivovar Janáček a.s. Rozsáhlá rekonstrukce pivovaru, která byla ukončena v roce 1993 zařadila pivovar opět mezi moderní závody v České republice a kvalitou navazuje na tradici českého piva pod značkou JANÁČEK.
www.pivovar-janacek.cz